S nedávným otevřením obchodního centra Šantovka, které vyrostlo na místě několik let zbouraného areálu bývalé továrny MILO Olomouc, se v Olomouci znovu rozbouřily diskuse kolem překvapivě kontroverzního projektu s pravda poměrně přihlouplým názvem „Šantovka tower“ – tedy plánů na výstavbu celkově již třetího olomouckého mrakodrapu, který by se měl nacházet v těsném sousedství obchodního centra Šantovka, potažmo tedy zcela nového nábřeží Mlýnského potoka a také nové tramvajové trati na Nové sady. Mrakodrap by měl vypadat nějak takto (poslední dvě vizualizace). Abych řekl pravdu, na rozdíl od obchodního centra samotného, ze kterého mám poněkud rozporuplné pocity, se mi Šantovka tower přinejmenším na těchto vizualizacích celkem dost líbí. Stejně jako se mi celkem dost líbí druhý olomoucký mrakodrap, BEA centrum, který stojí vzdušnou čarou jen pár stovek metrů od budoucí lokace plánovaného třetího. U tohoto mě vlastně dokonce celkem mrzí, že není ve zdejší rovinaté krajině vidět lépe – zejména za soumraku a úsvitu vypadá díky hře světla velice zajímavě. Nesnažím se ani trochu naznačovat, že rozumím architektuře, moje názory jsou čistě laické, stejně tak jsem si plně vědom toho, jak všechny tři olomoucké výškové budovy strhal například internetový architektonický expert Gebrian, jehož vkus je evidentně víceméně zcela opačný než můj (i když na nejstarší olomoucký mrakodrap, kterému se víceméně vysmál, také až tak bezvýhradně pozitivní názor nemám). Možná i proto mi tedy zmíněné protesty proti Šantovka tower přijdou poněkud hysterické.
Věda a technika před 101 lety – 3. díl
21
2013
S menším zpožděním tu máme další číslo časopisu Vynálezy a pokroky z roku 1912.
Gravity
15
2013
Velmi stručná „skororecenze“, protože na něco tak děsného je škoda plýtvat dalším časem.
Po všech těch nadšených recenzích a diskusích o realističnosti (které teď považuju za velmi pokročilý trolling, protože jediné další vysvětlení je, že se jejich autoři dočista pomátli) jsem očekával výjimečný zážitek. A skutečně se mi ho dostalo, jen trochu jiným způsobem.
Věda a technika před 101 lety – 2. díl
06
2013
V dnešním čísle časopisu Vynálezy a pokroky z roku 1912 se dozvíme něco o stroji na lití a skládání housek ve vysokých pecích, projekční svítilně, která má místo objektivu zrcadlo, transformaci hmot radioaktivních (protože „hmota radioaktivní jest, jak známo, stálým pramenem energie zářivé“), něco málo o Norvéžských továrnách na sloučeniny dusíku, bezpečném skle Triplex, lokomotivě s motorem Dieselovým či orientaci letadel jiskrovou telegrafií. A zbyde ještě čas i na pár jednoduchých fysikálních pokusů.