Možná jste to už zaregistrovali, možná ne – právě dnes uplynulo 30 let ode dne, kdy se na trh dostal patrně nejlepší počítač, jaký kdy vzniknul a zřejmě i kdy vznikne: Sinclair ZX Spectrum. Víceméně nahrazoval přelomový Sinclair ZX 81, který se začal prodávat v březnu 1981 (a to buď zkompletovaný, nebo jako stavebnice) a kterého se celkem prodalo přes 1.5 milionu kusů. ZX Spectrum, jeho vylepšený nástupce, přišel na trh 23. dubna 1982 a nabízel například jemnější grafický režim s památnými „atributy“ 8×8 bodů (Spectrum mělo rozlišení 256×192 bodů a umělo celkem 15 barev, ZX 81 podporoval pouze monochromatickou pseudografiku v rozlišení 64×48 bodů), lepší klávesnici (jakkoliv z dnešního pohledu působí dost zoufale a vysloužila mu u nás klasickou přezdívku „gumák“) nebo výrazně rozšířenou paměť (z 1kB na 16kB nebo 48kB, přičemž 16kB model byl k vidění mnohem méně). Jakkoliv byl už ZX 81 velice úspěšný, ZX Spectrum ho překonalo – prodalo se ho (v různých variacích) přes 5 milionů kusů, do kterých ovšem není počítán bezpočet oficiálních i neoficiálních klonů (mezi něž patřily třeba i u nás velmi rozšířené produkty družstva Didaktik Skalica).
Realita a fotografie
21
2012
Velice často v souvislosti s fotografiemi a fotoaparáty přijde řeč na „věrnost“ nebo „reálnost“ fotografií. Zejména v poslední době je s rozvojem digitální fotografie tohle téma velice oblíbené. Každou chvíli někdo řeší, zda ta či ona fotka vypadá reálně nebo ne. V minulosti už jsem se k tomuhle tématu chtěl několikrát vyjádřit, ale příliš jsem se do toho, stejně jako v případě jiných fotografických témat, nehnal, protože se zkrátka nepovažuji za někoho, kdo by se měl k fotografování kdovíjak vyjadřovat (jakkoliv se mě mnozí „serioznější“ fotopisálci snaží svými výplody vytrvale přesvědčovat o opaku). V poslední době jsem opět narazil na několik podobných zmínek a tentokrát mi to už zkrátka nedá.
Imperator, největší paroloď světa
15
2012
Z časopisu Vynálezy a pokroky z let 1912-1913 jsem tu už kdysi pár obrázků linkoval. Jelikož je ale v těchto dnech příšerná zkáza Titanicu v čerstvé naší paměti, nebylo by od věci udělat si živou představu o tom, jak se s nástrahami zaoceánské paroplavby vypořádávají stavitelé dalších lodí takto obrovské velikosti. Konkrétně tedy nedávno na moře spuštěné parolodě Imperator, budované v loděnicích světoznámé strojírny Vulcan v Hamburku.
Imperator, největší paroloď světa |
Vydáno 20. září 1912.
Mimochodem, mám už delší dobu v plánu od září postovat pravidelné měsíční příspěvky v cyklu „Před sto lety“ vždy s kompletním odpovídajícím číslem zmíněného časopisu.
User style pro Google+ a něco o kritice
13
2012
Jako řadu dalších mě včera poměrně nepříjemně překvapil redesign, se kterým přišel Google na své sociální síti Google+. Protože mi přišlo, že v něm celá řada věcí prostě nedává na monitoru desktopu smysl (klíčové věci jsou příliš malé a příliš stranou pozornosti) a Google+ by se mi s nimi používala mnohem hůř, chtěl jsem si vytvořit uživatelský CSS styl pro Operu, který by tento problém napravoval. Netušil jsem sice, do čeho se pouštím a že mi to zabere více než den (pravděpodobně by mi to šlo líp, kdybych se v CSS alespoň vyznal nebo byl třeba dokonce webdesigner), ale nemám ve zvyku před výzvou couvnout. Nakonec se vcelku zadařilo.
Ze života sov
06
2012
Pixy dnes na Twitteru postoval toto:
„Že jsem v 10 rozespalý, anžto jsem do 5 ráno dělal, to budí shovívavý úsměv s kapkou pohrdání. Ajťáci… Ale ‚jsem po noční‘ bere každý věcně.“
Mluví mi velice z duše. Patřím k nočním tvorům a popsanou situaci znám velice dobře, v podstatě mě provází celý život. Respektive – byl bych nadšený, kdybych se jako Pixy setkával jenom se shovívavým úsměvem.
ZX Android
02
2012
Před časem jsem tu zmiňoval startovací a vypínací animace ve stylu ZX Spectra, které jsem si udělal pro Sony Ericsson W910i. Od té doby, co mám Android, jsem plánoval něco podobného vytvořit i pro něj, ale pořád jsem se k tomu nějak nedokázal odhodlat. Poslední dobou jsem si navíc říkal, že už někdo něco takového jistě udělal a líp, než bych to dokázal já. Jak jsem ale o víkendu zjistil, pletl jsem se – kupodivu podle všeho skutečně dosud neexistovala žádná ZX Spectrum boot animace pro Android zařízení, tedy s výjimkou jedné, ale ta byla jednak pro tablet Asus Transformer, a jednak se mi příliš nelíbila.
Takže jsem se nakonec přece jen odhodlal a vytvořil vlastní. Momentálně pro rozlišení 480×800, tedy rozlišení např. mého Galaxy S, ale i celé řady jiných telefonů. Možná časem dodělám jiná rozlišení, ale nic neslibuji (nechci to dělat jako obyčejný resize, takže to zabere trochu víc času). Chvíli jsem váhal, jestli k tomu nedodat i zvukovou stopu (mám ten obrázek skutečně jako platný a do reálného Spectra nahratelný TAP/WAV soubor – a nahrávací pruhy v animaci jsou autentické), ale byl by asi trochu problém se synchronizací a navíc pochybuju, že by se takový krok setkal s kdovíjak pozitivní odezvou ;)
Animaci jsem vytvořil vlákno na XDA, ze kterého je možné si ji stáhnout. Nebo můžete využít tohoto Mediafire mirroru.