Marek Lutonský prý chystá článek na web pro „opravdové fotografy“, kterým chce jeho návštěvníky prostřednictvím těch nejlepších fotografů z Instagramu přesvědčit o tom, že i mobilem jdou dělat kvalitní fotografie.
Domnívám se, že je to marná snaha (což mimochodem neznamená, že bych se snad domníval, že si takový článek svou cílovku nenajde). Podobným „opravdovým fotografům“ totiž ve skutečnosti vůbec o fotku jako takovou nejde – těm jde primárně o masírování vlastního ega, ideálně při uplatnění co nejdražšího vybavení (protože pak si mohou masírovat ego nejen skutečností, že vlastní daný přístroj, ale také skutečností, že právě oni si ho mohli dovolit). Opravdovému fotografovi v tom pravém slova smyslu je naprosto jasné, že mobil je, stejně jako jakýkoliv jiný fotoaparát, prostě jen další nástroj. Je to fotografický nástroj, který má, jako každý jiný fotoaparát, svá specifika a své charakteristické vlastnosti, s nimiž je zkrátka jen třeba se naučit zacházet, což někdo umí nebo se snaží naučit a někdo ne. Tohle opravdový fotograf chápe, protože ho primárně zajímá výsledek, nikoliv nápis na krabičce, se kterou byl pořízený, a také velice dobře ví, jak nuznou technikou mnohdy vznikly ty nejslavnější a nejlepší fotografie. „Opravdový fotograf“ to naproti tomu nepochopí nikdy, i kdybyste mu předkládali špičkové mobilní fotky od rána do večera, protože jakákoliv fotografie, která nebyla pořízena jedním z úzké skupiny omilostněných fotoaparátů (a mnohdy také taková, která neobsahuje jeden z omilostněných námětů), je pro něj jen cosi jako špatný vtip.
Nad lidmi, kteří vám s vážnou tváří začnou vykládat cosi o tom, že skutečně dobré fotografie jdou vytvořit jenom zrcadlovkou X s objektivem přinejmenším Y či ještě lépe Z a že mobilní fotoaparáty (nebo kompakty nebo cokoliv jiného) jsou dobré akorát k focení cedulí na ulici, lze jen mávnout rukou a v duchu se pousmát jejich omezenosti, ale rozhodně je nestojí za to poslouchat nebo se jejich názory dokonce jakkoliv řídit. Všechno se musí umět a nejlepší bývají rady od těch, kdo něco opravdu umí – a oni svými názory prokazují jen to, že věci, o kterých mluví, rozhodně neumějí.
Na druhou stranu by ale bylo fajn, kdyby si někteří fotografové uvědomili, že když na špatnou fotku naplácnou v nějaké aplikaci nějaký superhyperultraspeciál cool efekt, bude to pořád jen špatná fotka s naplácnutým efektem.