Když jsem se tu posledně zmiňoval o možnosti použít ve Windows pro vykreslování fontů knihovnu Cleartype, objevila se v jednom z komentářů kritika, že jsem prý měl například srovnat „vertikální a horizontální Cleartype“. Moje reakce odpovídala nesmyslnosti tohohle požadavku, ale s odstupem času jsem si řekl, že by možná bylo dobré přece jen „vertikální a horizontální Cleartype“ ukázat a trochu vysvětlit, k čemu tam dochází. V tomhle ohledu je na tom totiž Cleartype naprosto katastroficky.
Logitech FAIL
23
2011
Plánoval jsem do budoucna zakoupení nějaké luxusnější klávesnice od Logitechu. Ideálně takové, která v sobě spojuje jejich patenty InCurve Keys (specificky tvarované klávesy pro příjemnější psaní – tím není myšlena „zahnutá klávesnice“, ale skutečně pouze tvar jednotlivých kláves) a PerfectStroke (=dokonalá mrtvice), který zajišťuje co nejkvalitnější dohmat a chod kláves, lepší, než má mnou zatím preferovaná a už tak velice dobrá UltraX Premium. Teď mi odešla myš, takže nákup obojího současně dává ještě větší smysl. Jenže…
České prostředí
19
2011
Zdeňkovi Škromachovi zablokovali na Facebooku účet (patrně proto, že ho pár pitomců z legrace nahlásilo jako falešný a lidi z FB mají zkrátka tendence řídit se stylem „shoot first, ask questions later“). Teď se k tomu Škromach vyjadřuje na Tyden.cz:
„Pravidla jsou příliš benevolentní. Problém je v tom, že pro Američany jsou lidé prvotně dobří. Ale v Česku to funguje jinak. Musíme počítat s určitými skupinami, které podobně jako mne vyřazují ostatní. Určitě se to stalo i jiným lidem, u mě je to však víc vidět, protože jsem známý. Pro české prostředí prostě volná pravidla neplatí, mělo by to být regulováno.“
Nevím jak jiným, ale mně z jeho slov běhá mráz po zádech a považuju tenhle výrok za jeden z nejvýmluvnějších, co se uvažování členů ČSSD a dalších rudých stran týče. České prostředí je zkrátka „specifické“, jak nám už roky vysvětlují mobilní operátoři, a nějaká svoboda by se tu trpět neměla. Kdepak. Pěkně všechno zregulovat a kontrolovat. „O tom, co je správné, rozhodujeme my – strana!“
Jak já se bojím, že se TOHLE následkem hlasů (tedy…v tom lepším případě aspoň hlasů…) nemyslících mas dostane k moci v takovém zastoupení, že se tomu už nebude schopen nikdo jiný postavit alespoň do té míry, aby to trochu zpomalil…
Aktuálně ze lhotecké návsi
16
2011
Školní grázlík Votruba splnil svoje výhružky. Neváhal si přivstat, s úderem sedmé hodiny ranní se rozvalil před hlavním vchodem do školy a vytáhl svačinu. Za chvíli přiběhla i parta jeho kumpánů a společnými silami zatarasili vchod do školy definitivně.
Po jedenácti letech na Temže místě
15
2011
Je to tak, už je to 11 let (mind the gap), co jsem byla na půldenní skok v Londýně. Tentokrát jsem jela na čtyřdenní kongres, takže to slibovalo šanci poznat Londýn trochu blíž a hlavně teda si zajezdit londýnským metrem (nemělo by se správně říkat londýnským yardem?) sem a tam, protože hotel a konferenční centrum bylo na opačných stranách Londýna. Místo průvodce jsem si s sebou vzala Gaimanovo Neverwhere.
Freetype vykreslování fontů ve Windows
11
2011
V minulosti jsem se tu už několikrát rozepisoval a dělal srovnání vykreslování fontů ve Windows, Linuxu a občas i v OS X. Netajil jsem se tím, že preferuji spíše linuxovou alternativu, která je sice méně ostrá než windowsová (z více důvodů), ale zato je dle mého názoru na pohled výrazně hezčí a věrněji zachovává skutečný vzhled fontu. Mnohokrát jsem si také říkal, že by se mi moc líbilo, kdybych mohl windowsovský ClearType prostě nahradit linuxovým Freetypem a získal tak linuxové vykreslování fontů i ve Windows. Nikdy jsem se o to ale příliš nezajímal, protože jsem předpokládal, že pokud něco takového půjde, bude to nějaký divoký hack, obnášející různé výměny systémových souborů, šťourání se v systému a to celé pak stejně nebude příliš funkční.