CALVINE!

Bře
31
2009
1

Už jsi oškrábal ty brambory k večeři?

  

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 31. 3. 2009 v 01:13
566 views

Kategorie: Fotografie,Osobní

Ti taxikáři…

Bře
28
2009
4

Opět jedna hodně velká perla překladatelských MM. Z okouního Pranýře překladů, kam linkoval hombree:

(na vysvětlenou – v anglické zprávě je „tax“, nikoliv „taxi“…)

Upraveno 29.3.2009 22:46 – Dejte si v Google vyhledat něco jako „maradona taxislužby“… (upozornil Dadel v klubu MM na Okounu)

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 28. 3. 2009 v 23:23
490 views

Kategorie: MM,Překlad a dabing

BSG mindfuck

Bře
27
2009
1

Teď jsem narazil v souvislosti s tím, že v posledních dnech kvůli nedávnému finále a zájmu o názory na něj přece jen o něco víc (čti: alespoň trochu) sleduji dění v české komunitě seriálu Battlestar Galactica, na „výbornou“ „recenzi“ celého seriálu, kterou si nedokážu nechat jen do Sdílených odkazů. Víceméně neobsahuje žádné spoilery, ale zato obsahuje IMHO neuvěřitelné slovní a myšlenkové perly. Vyjímám:

Galactica je remakem stejnojmenného pořadu ze 70. let, který se společně s původním Star Trekem stal základnou pro dnešní chápání sci-fi seriálů.

Pilotní film nám nejdříve nabídne velice realistickou atmosféru holokaustu vskutku mezihvězdných rozměrů, kdy je lidská populace osídlující třináct planetárních kolonií zkoncentrována do vesmírné flotily s méně než padesáti tisíci přeživšími pod ochrannými děly jedněch starých necků.

Jak ale brzy zjistíme, tohle zdaleka není hlavní kapacita pohonu pro následující dění.

Začala šachovat s postavením zabijáckých robotů, kteří stáli za vyhlazením lidstva a zabořila se do populární tematiky definice života anorganickou optikou.

Z tohoto stádia už seriál neměl moc daleko k velice silnému a mnohostrannému symbolismu a popichujícím poselstvím odkazující na náš svět prostřednictvím toho svého zmenšeného… – čili spousta metafyzických keců v seriálu se CGI vesmírnými střílečkami.

Battlestar Galactica odolala trendu napumpovávání seriálů přímočarým a jednolitým příběhem alá Lost, který v průběhu let následoval třeba i Prison Break nebo Heroes, a naopak se celou dobu zuby nehty drží klasického kontextu space opery.

Vysoký počet epizod nijak zvlášť neposouvající děj však zdaleka není tak rušivý, jak by byl u seriálů výše zmíněných, protože Galactica z větší části případů nemá děj ani kam moc postrkovat a výstupy na další levely si staromódně nechává až na finále sezón.

Jelikož je ale Battlestar Galactica mistrem v tísnivé atmosféře, divák si brzy mohl zvyknout na to, že za danou tři čtvrtě hodinku se v epizodě zpravidla nemusí udát prakticky vůbec nic, což však na oplátku dává prostor nejrůznějším psychologickým tolčokům, které člověka dokáží dokonale vyždímat.

Po čtyřech sériích ho tvůrci zakončili dokonale uzavřeným a všem fanouškům zcela jistě vyhovujícím koncem, což se u zpočátku úspěšných seriálu, které se zpravidla ždímají co to dá, jen tak nevidí.

V chronologii závěrečné půlhodinky se sice nezapřel melancholický patent z Jacksonova Návratu krále, ale nic menšího by pro rozloučení s obyvateli téhle staré kocábky stejně nebylo dost. Battlestar Galactica si tak až do hořkého konce ustála svůj status surrealisticko-existencionálního zrcadla lidské rasy.

Zavolejte mě, až budou nastavovat zrcadlo… (Mimochodem – finále „zcela jistě“ zdaleka nevyhovuje všem fanouškům, naopak, zvedla se poměrně velká vlna nespokojených reakcí, což zčásti docela chápu)

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 27. 3. 2009 v 23:49
378 views

Kategorie: Film, televize a hudba,MM

Manuální režim zrcadlovek a něco o focení panorámat

Bře
27
2009
6

Byl jsem svým způsobem požádán o pár rad při focení panorámat, tak jsem si říkal, že bych to mohl napsat sem a nesušit to jen někde stranou. Ale podotýkám, že půjde o naprosté základy, nečekejte žádné pokročilé rady (už proto, že je prostě neznám).

(číst dál…)

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 27. 3. 2009 v 05:15
841 views

Kategorie: Fotografie,Návody

So see we all…

Bře
26
2009
5

Nedalo mi to, abych alespoň nějak nezareagoval na finální díl 4×20 seriálu Battlestar Galactica, který měl v Americe premiéru v pátek večer. Měl jsem z něj trochu rozpačité pocity, přijde mi, že to vzali ve druhé polovině čtvrté sezóny trochu moc zhurta, na to, jak byl příběh občas trochu až moc rozvleklý v předchozích dílech/sériích, některá vysvětlení mi zrovna moc nesedla (trochu moc to zavánělo bezúčelnou „božskou mašinou“), ale v zásadě pořád trvám na tom, že BSG je rozhodně seriál, který stojí za to vidět, a to i v případě, že vesmírné scifi zrovna nemusíte (ono tu o to totiž podobně jako třeba u Babylonu 5 až tak moc nejde, rozhodně ne tolik, jak by se mohlo zdát). Mimochodem, první sezóna BSG vychází aktuálně na DVD v trafikách (každých čtrnáct dní), nevede si zrovna nejlíp a na jejím úspěchu závisí osud případných dalších seriálů, takže koupí těchto DVD podporujete navíc alespoň teoretickou možnost, že se u nás konečně objeví další kvalitní seriály na DVD.

Nicméně, dostal jsem chuť si z pár záběrů z finále udělat tapetu na plochu, a když už jsem v tom byl, tak jsem to „trochu“ rozšířil a nakonec jsem vytípal a zpracoval přes padesát obrázků, o které jsem se rozhodl podělit i s ostatními. Všechny obrázky pocházejí ze zdroje s maximální možnou kvalitou, tj. 1900×1080 pixelů (BSG se vysílá v 1080i). Samozřejmě i tak nejsou kdovíjak úžasné, ale lepší zkrátka nebudou, minimálně do té doby, než finále vyjde na Blu-rayi. Hlavním problémem je, že i to, co v pohybu vypadá naprosto dokonale, se v řadě případů při zastavení obrazu ukáže jako poměrně rozmazané a bohužel občas i rozkostičkované. Samozřejmě je třeba si uvědomit také skutečnost, že do obrazu v BSG je záměrně doděláváno zrnění přímo autory seriálu. A docela zajímavé je také to, že v takhle vysokém rozlišení začínají být poměrně jasně viditelné i optické vady kamer, kterými se natáčelo (viz například barevná vada širokoúhlého objektivu na obrázku s admirálem a Apollem, viditelná zejména v levé části obrazu jako zelený lem jasnějších kontur).

(číst dál…)

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 26. 3. 2009 v 01:28
591 views

Kategorie: Film, televize a hudba,Osobní

24 vs. 60 potřetí

Bře
24
2009
8

Z článku o videokartách z posledního Levelu (autor Zdeněk Obermaier):

Vysvětleme si to na příkladu filmu v kině, většina z nich je promítána s frekvencí 25 snímků za vteřinu. Toto je nejnižší možná hranice, kdy běžný člověk vnímá obraz a dění na plátně jako plynulé. Proto ani hry by s jejich fps nikdy neměly spadnout pod tuto úroveň a to je velmi důležité. U počítačových her, kdy hráč sedí blízko monitoru, se za ideální snímkovou frekvenci považuje 40 fps. Od této úrovně již každý vnímá hru jako zcela plynulou a další zvyšování fps se již nijak na lepším prožitku neprojeví. Tato hranice se ale nedá aplikovat pro všechny hry, například u Counter-strike je vzhledem k extrémní rychlosti reakcí nutná i vyšší úroveň fps. Ideální hladinu udávají profi hráči nad 150 fps. Záleží také na konkrétní hře, adventura se statickým obrazem nepotřebuje 100 fps, ale stačí jí i 30 fps. Kdežto frenetická akce v první osobě by s takovým fps byla viditelně trhaná.

Proč ty bláboly někdo píše, a ještě hůř, proč je vůbec někdo otiskuje? Nejenom, že v tom jsou faktické chyby, ale navíc si to i při rozsahu pár vět navzájem odporuje…

Buďte první, komu se článek líbí.

Napsal(a) dne 24. 3. 2009 v 21:56
473 views

Kategorie: HW, SW a podobná verbež,MM

Používá systém WordPress | Styl: Aeros 2.0 z TheBuckmaker.com