Minulý týden jsem v příspěvku Který antialiasing? rozjel takový menší průzkum toho, jakou metodu antialiasingu preferují uživatelé CRT a LCD monitorů. Vedla mě k tomu moje zkušenost, že bez ohledu na monitor jsem do té doby nenašel žádné nastavení, které by mi vyhovovalo víc, než Linuxový grayscale antialiasing. Zejména u LCD mě to dost překvapovalo, protože pro ně určené vyhlazování s využitím subpixel hintingu mě nikdy zrovna nenadchlo – vždycky jsem byl schopen rozlišit barevné ‚duchy‘, které mě dost rušily.
100×100
24
2006
Velice zajímavý projekt…nevím, jestli se dá přímo označit za fotografický, protože ty fotografie jsou IMHO velmi dokumentační a žádnou jinou hodnotu IMHO nemají, ale dokument je to rozhodně velmi zajímavý…
Sto fotografií sta obyvatel sta ‚bytů‘, z nichž každý má pouhých 100 čtverečních stop (což je cca 9.3 čtverečních metrů) na Hongkongském nejstarším sídlišti – aneb 100×100.
(Děkujeme Trofo za link)
Softwarové novin(k)y
23
2006
Jenom velmi telegraficky dvě věci, které asi stojí za zmínku:
Dnes vyšla Opera 9 beta 2.
A taky dnes vyšel Xorg 7.1.
I Sony má občas špatný den
18
2006
Vypůjčím si to sice z aktuálního FFFilmu, ale je to příliš zábavné, než abych se s tím nepodělil dál.
Jak je možné si přečíst v tomto článku, Sony pořádala v New Yorku večírek u příležitosti desátého výročí přenosných počítačů VAIO. Zlatým hřebem tohoto večírku pak bylo představení nového VAIO AR, prvního notebooku na světě, který je schopen přehrávat Blue-Ray disky (a dokonce je i vypalovat). Demonstrace probíhala přehráváním Blue-Ray verze filmu Klan létajících dýk na dvou těchto počítačích (k těmto diskům, jak je vidět na obrázku, byly i oficiální obaly).
Jeden z novinářů, Lance Ulanoff z PC Worldu, byl zvědavý a chtěl vidět poprvé v životě Blue-Ray disk. Přišel proto k jednomu z notebooků, vysunul disk…a zjistil, že v mechanice spokojeně sedí úplně obyčejné DVD+R médium Verbatim, na kterém je fixkou ručně napsáno ‚House of the flying daggers‘. Ta skutečnost mu přišla natolik zábavná (a rozhodně není sám), že tento disk vyfotografoval. Zjevně to s Blue-Ray disky bude ještě zajímavé, když se k nim pro vlastní předváděčku nemůže dostat ani Sony :)
Celá situace se nicméně vyvíjí – Sony tvrdí, že se jednalo o srovnání, kdy na jednom z oněch notebooků byla pouštěna normální DVD verze filmu a na druhém Blue-Ray a že měl Ulanoff po svém objevu mluvit s některým z přítomných zaměstnanců Sony. Ulanoff nicméně poznamenává, že pokud tomu tak skutečně bylo, pak na to nebylo možné přijít, protože o ničem takovém nebyla u notebooků žádná zmínka a na první pohled byly zcela identické. I to je důvodem, proč se nepodíval do mechaniky druhého notebooku.
Co se týče toho, proč v mechanice byla přepálená kopie filmu a nikoliv originální DVD, to není Sony schopna uspokojivě vysvětlit a její zástupce teoretizuje o tom, že to prý bylo patrně kvůli tomu, aby se zajistilo, že Blue-Ray disk i DVD budou mít stejný obsah a srovnání proto bude fér Nebudu říkat, že tohle vysvětlení zcela chápu. Práva na tento film samozřejmě vlastní Sony, takže se samotnou skutečností přepálení problém není, ale stejně…
Nicméně, ať už je skutečnost jakákoliv, fakt je ten, že je celá událost tak nebo onak poměrně dost zábavná.
Který antialiasing?
15
2006
Na základě včerejší debaty v klubu IE vs ostatní browsery a své dlouhodobé honby za co nejhezčím vzhledem písma na obrazovce jsem se rozhodl udělat menší experiment. Na obrázku níže vidíte čtyři screenshoty tohoto webu ze shodně nastavených instalací browseru Opera 9 (to jen proto, abych vyloučil, že jsou z IE7, který zjevně ClearType renderuje jinak, než předchozí verze). Dva z nich jsou pořízené ve Windows XP SP2. Jeden je s defaultně nastaveným vyhlazováním ClearType, tedy tak, jak ClearType zná řadový uživatel Windows. Druhý je s ClearType, upraveným pomocí tweakovacího programu ClearTweak.
Zbylé dva jsou z Linuxu, konkrétně nejaktuálnější preview verze Ubuntu 6.06 Dapper Drake x86_64. Jeden z nich je s nastavením hinteru na Native a hintingu na None, pro druhý je hinter nastavený na Autohinter a hinting na Slight (přestože v tomto režimu hinteru nemá režim hintingu žádný efekt). Na obou z nich je vypnutý RGB subpixel rendering.
Jak je na screenshotech vidět, tyto varianty se liší nejen ostrostí znaků, jejich tloušťkou a kontrastem, ale i samotným vzhledem fontů (vždy se jedná o fonty Lucida Grande a Palatino). Osobně jsem přesvědčený o tom, že na všech CRT i LCD monitorech, kde jsem to měl šanci zkusit, vypadala zdaleka nejlépe varianta Linux, Autohinter.
Nicméně, různí lidé to na různých monitorech vidí různě.
Proto by mě zajímalo následující:
Když se na onen obrázek podíváte a pečlivě si ho prohlédnete (bez zvětšování, prostě na 100% velikosti) – který z oněch čtyř screenshotů vám přijde celkově nejpříjemnější ke čtení? A druhý, s tím související dotaz – jaký monitor používáte? CRT nebo LCD? (když se vám bude chtít uvést i konkrétní typ, rozhodně to uvítám, ale samozřejmě do toho nikoho nenutím).
A pokud máte chuť, zkuste si schválně tipnout, který screenshot je který. Ale to už jen navíc, hlavně mě zajímají výše uvedené dvě věci.
Zmíněný srovnávací obrázek:
Jsem zvědav na výsledky.
Za málo peněz hodně muziky…
15
2006
Respektive za žádné peníze nějaká muzika. řeč totiž bude o několika hrách, které jsem v poslední době hrál, a které jsou k dispozici za stejnou cenu – zdarma. Tedy vlastně kromě jedné z nich, která je sharewarová.
Otevřeně přiznávám, že zmíněné hry jsem zkoušel po přečtení zmínek v časopisu Level.