Tak mě napadá, že paradoxně i druhý dnešní příspěvek patří do kategorie ‚myslel jsem, že to neudělám, ale nedá mi to‘. S blížícími se volbami mě totiž děsí, co kolem sebe vídám a slýchám.
Slova, slova, slova…
30
2006
Nedá mi to. Myslel jsem si, že ano, ale nejde to.
Těm, kdo se pohybují na Lopuchu či Okounu ve filmových klubech, není jistě neznámá identita hobit/HANKY. Bohužel tedy v negativním smyslu slova. Dnes jsem se dozvěděl, že hobit má blog. Jakkoliv nerad link na jeho blog šířím, skutečně mi to nedá. Jeho literární styl (dá-li se tomu tak říkat) je totiž něco, co se musí vidět. Malý příklad jedné, pro hobita zcela obvyklé, věty:
„A abych pravdu řekl, pokud oba výše zmíněné filmy budou alespoň tak dobré jako Vendeta, mám se opravdu nač ještě těšit, protože ono pozitivní hodnocení a umístění do tabulky 250-ti nejlepších filmů všech dob na IMDB jsou protentokrát výjimečně zasloužené a i když se z české strany ozývají spíše negativní ohlasy, ať již se jedná o Civalovu recenzi na MovieZone.cz či právě Ryndův článek v Reflexu, většinou se zmůžou jenom na konstatování, že kulisy jsou opravdu ateliérové, ve filmu je opravdu velice málo akce a její milovníci si ani pořádně neužijí a na to, že ta alegorie na bushovskou administrativu je velice laciná a předem jasná, nejhůře však, že některé scény nejsou údajně dotáhnuty k dokonalosti a presskity jednoduše lžou.“
Ano, to je prosím celé jedna věta. A to je důvodem, proč jsem link na hobitův blog zkrátka musel uvést. Protože, i když pominu všechny ostatní nesmysly – znáte snad někoho jiného, kdo je schopen článek o téměř 1400 slovech napsat ve dvaadvaceti větách? Pokud tedy dobře počítám A to ještě tři z oněch vět jsou poměrně krátké citáty někoho jiného…
Není klidu před branami
29
2006
â??Jsi můj pán Halloween, princ moěálů, král Kadathu, svrchovaný vládce Oranžového a Černého.â??
Nevím, zda to někomu kromě těch, kteří vědí, oč jde, něco řekne, nicméně – dnes skončila první fáze pro mě velice klíčového dění, která mi naplňovala poslední cca. tři měsíce. Teď jdeme do té, která o lecčem rozhodne a kterou už příliš neovlivním. Až ta skončí, patrně se rozepíšu trochu konkrétněji (i když tak moc asi ne).
A pokud nemáte tušení, o čem mluvím, tak si alespoň užijte báječný tématický obrázek od Annah Hutchingsové. Ostatně, však třeba už v pondělí vám může černobílý chlapec, kterého znáte ze snu prozradit, kdo se vás to pokouší zabít…
3D akcelerované GUI lokálně
21
2006
Jak jsem zmínil v komentáři k předchozímu článku o Xgl, mezitím se mi ho podařilo rozchodit. Dají se tam dělat i třeba takovéhle věc (to video není zastavené, to celou dobu hraje)i:
Nicméně chce to vidět v pohybu, čímž znovu vřele doporučuji video, na které je odkaz ve zmíněném předchozím příspěvku.
Opera 9 beta
20
2006
Je to tu! Po delší době vyplněné testovacími releasy byla dnes konečně uvolněna první beta Opery 9.
Vzhledem ke zkušenostem s verzemi, které jí předcházely, vřele doporučuji nebát se beta statutu a směle upgradovat.
3D akcelerované GUI?
18
2006
Ta myšlenka není vůbec nová. Ať už vám bude Microsoft o revolučnosti svého rozhraní Aero pro Windows Vista tvrdit cokoliv, ze všech třech majoritních operačních systémů budou Windows pravděpodobně posledním systémem, pro které se 3D akcelerované GUI objeví. První byl samozřejmě Apple, který se svým Quartz Extreme přišel už v Mac OS X Jaguar, čili téměř před čtyřmi roky. A druhé místo zabral – jaký jiný systém než Linux. Jeho Xgl je sice stále ještě ve vývojovém stádiu, ale poměrně dost sleduji situaci v Ubuntu komunitě a množství lidí, kterým Xgl funguje, se rapidně zvětšuje. Když si vezmu, že Vista vyjde nejdříve v lednu 2007 a to kdoví jestli, jsem si zcela jistý, že do té doby bude Xgl velmi slušně odladěné (práce na něm jsou opravdu v plném proudu). Takže mám obavy z toho, co jsem psal výše – Aero bude zkrátka poslední.
Navíc, když se podívám na to, jak si návrháři GUI poradili s líbivostí a funkčností všech tří rozhraní, musím říct, že Aero alespoň u mě zaujímá úplně poslední místo. Quartz Extreme už asi řada lidí viděla, takže jak je na tom Xgl? Tady je ke stažení jedenáctiminutové předváděcí video (60MB) od vývojářů z Novellu, kteří na Xgl a na windows manažeru Compiz pracují. Vřele doporučuji shlédnout Jsou to sice z velké části ptákovinky, ale řada z nich je velmi funkčních a ruku na srdce – vadilo by vám něco takového, když to stejně v zásadě využívá výkon grafické karty, která se jinak při práci v GUI velmi nudí, a tudíž je to z velké části zadarmo? Já se přiznám, že bych neodolal (a vynaložil jsem na to poměrně dost úsilí, bohužel se mi ‚díky‘ kvalitě Linuxových ovladačů ATI zatím Xgl uspokojivě rozchodit nepodařilo).